50. Zlatá stuha juniorů (Pardubice 05.10. 2024)

Zlatá stuha, nejstarší trvale pořádaný juniorský plochodrážní závod na světě, slavil letos významné jubileum, když se dočkal svého padesátého ročníku. Ze závodu, který vznikl v polovině sedmdesátých let víceméně jako doplnění tehdy ještě sobotních vylučovacích skupin Zlaté přilby pro domácí juniory, se postupem času stala neodmyslitelná součást pardubického supervíkendu, jež každoročně přiláká výkvět plochodrážní mládeže z celého světa. Po otevření startovní listiny cizincům v roce 1993 jeho renomé významně stouplo, takže dnes můžeme mezi vítězi i účastníky najít opravdové veličiny světa ploché dráhy včetně světových šampionů.

Závod se dnes jezdí systémem podobným Zlaté přilbě, jen s menším počtem účastníků. Ve čtyřech čtvrtfinálových skupinách se jezdcům počítají dva lepší výsledy k určení součtu, který pošle úspěšnější trojici do dvou semifinálových skupin. Tady už se soupeři potkají pouze dvakrát, odpadá tedy škrtání nejslabšího výsledku. Vítěze pak určí jediná finálová jízda.

Mezi letošní favority patřili hlavně jezdci ze severu Evropy. Mikkel Andersen, Mathias Pollestad, či Villads Nagel mohli určitě mířit hodně vysoko. Stejně jako vítěz předloňského ročníku Norick Blödorn, kterého geograficky můžeme mezi seveřany počítat rovněž, protože s výjimkou domácího Brokstedu to má ze svého bydliště do Dánska, kde se v nižších kubaturách něco najezdil, blíž, než na jakoukoliv fungující dráhu v Německu. Čeští fanoušci zase doufali, že na loňské vítězství Daniela Klímy by mohl navázat některý z našich borců. Především Adam Bednář, který letos na domácí juniorské scéně triumfoval všude, kde to jen bylo možné.

Jednotlivé čtvrtfinálové skupiny ovládli favorité Pollestad, Andersen, Blödorn a v Pardubicích dobře známý Angličan Flint. V dobrém světle se ukázali i naši Bednář a Jeníček, Australan West, Lotyš Filimonov, nebo mladičký Polák Radoslaw Kowalski. Bratr známého Bartlomieje přijel do Svítkova s pár měsíců starou licencí na svůj první zahraniční podnik vůbec a po nepříliš povedené první jízdě se rychle rozkoukal a jako jediný zástupce polského żużlu si zabezpečil postup do semifinále. Bohužel se tak stalo na úkor našeho Matouše Kameníka.

První semifinále bylo konečnou nejen pro Michaela Westa, který ani jednou neviděl cílovou pásku. Stejně tak mohl balit domácí Jan Jeníček a ambiciózní Dán Nagel, kterého od finálové účasti odsunul Kowalski. Leon Flint a Nor Pollestad této první skupině dominovali, o jejich postupu nebylo nejmenších pochyb. Druhému semifinále vládl Andersen a po nepříliš povedené první jízdě se bezpečně posunul dál i Norick Blödorn. Německý mistr tak nadále držel šanci stát se historicky prvním jezdcem, jenž vyhraje druhou Zlatou stuhu. Tu první tady získal před dvěma lety v roce 2022. Adam Bednář musel svést tuhý a nakonec úspěšný boj o poslední postupovou pozici se Slovincem Anže Grmekem. Filimonov a Rakušanem Kösslerem zůstali v poli poražených.

Ve finále začíná vše znova. To dobře věděl i Adam Bednář, když z pozice od mantinelu perfektně zvládnutým startovacím manévrem vyrazil bleskově kupředu a po čtyři kola si udržoval dostatečný náskok, aby svým nedal soupeřům ani náznak naděje k útoku na jeho první místo. Zhruba měsíc po svých sedmnáctých narozeninách se tak stal nejmladším vítězem Zlaté stuhy v její padesátileté historii. Domácím fanouškům na tribunách tak přichystal tu nejlepší možnou oslavu k jubileu tohoto závodu. Na stupních vítězů mu dělali společnost Mathias Pollestad a Leon Flint. Zklamaní těsně pod nimi potom zůstali Norick Blödorn, Mikkel Andersen a s defektem se potýkající Radoslaw Kowalski. Zajímavostí je i to, že věkový průměr finalistů byl jedním z nejnižších, ne-li vůbec nejnižší v celé historii závodu. Vyjma Angličana Leona Flinta se mohou všichni další finalisté postavit na start i v příštím ročníku. Bednář, Andersen a Kowalski dokonce minimálně čtyřikrát

Výsledky 50. Zlaté stuhy, Pardubice, 5.10.2024:

čtvrtfinálová skupina I.:

1. Mathias Pollestad, N (5,5,-) 10
2. Adam Bednář, CZ (3,4,5) 9
3. Michael West, AUS (4,3,4) 8
———–
4. Bruno Belan, CZ (2,2,3) 5
5. Roman Kapustin, UA (1,0,2) 3
6. Mario Häusl, D (E,1,-) 1

 čtvrtfinálová skupina II.:

1. Mikkel Andersen, DK (5,5,-) 10
2. Jan Jeníček, CZ (3,3,4) 7
3. Sebastian Kössler, A (E,4,3) 7
———–
4. Patryk Hyjek, D (4,2,2) 6
5. Kacper Grzelak, PL (F,E,5) 5

6. Jan Hlačina, CZ (2,1,1) 3

čtvrtfinálová skupina III.:

1. Norick Blödorn, D (5, 5,5) 10
2. Villads Nagel, DK (3,3,4) 7
3. Anže Grmek, SLO (4,F,3) 7
———–
4. Olivier Buszkiewicz, PL (3,3,4) 7
5. Jaroslav Vaníček, CZ (1,2,E) 3
6. Filip Kasan, SK (0,1,1) 1

čtvrtfinálová skupina IV.:

1. Leon Flint,GB (5,3,5) 10
2. Damir Filimonov, LV (1,5,4) 9
3. Radoslaw Kowalski, PL (1,4,3) 7
———–
4. Matouš Kameník, CZ (4,E,2) 6
5. David Hofman, CZ (2,2,1) 4

ns Matteo Boncinelli, I (-,-,-)

semifinálová skupina I.:

1. Leon Flint, GB (3,5) 8
2. Mathias Pollestad, N (4,4) 8
3. Radoslaw Kowalski, PL (5,1) 6
———–
4. Villads Nagel, DK (2,3) 5
5. Jan Jeníček, CZ (1,2) 3
6. Michael West, AUS (E,M) 0

semifinálová skupina II.:

1. Mikkel Andersen, DK (5,4) 9
2. Norick Blödorn, D (2,5) 7
3. Adam Bednář, CZ (4,2) 6
———–
4. Anže Grmek, SLO (1,3) 4
5. Damir Filimonov, LV (3,1) 4
6. Sebastian Kössler, A (0,0) 0

finále:

1. Adam Bednář, CZ
2. Mathias Pollestad, N
3. Leon Flint, GB
4. Norick Blödorn, D
5. Mikkel Andersen, DK
6. Radoslaw Kowalski, PL

( Text: Zdeněk Flajšhanz )